Om Nelson Garden

Om Nelson Garden

Vores arv går helt tilbage til 1933, da Nilsson-familien pakkede og solgte frø fra deres køkken i den lille landsby Belganet i Blekinge. I dag, næsten 90 år senere, er Nelson Garden en førende virksomhed inden for gartneribranchen i Norden, som tilbyder et bredt udvalg af frø, jord, løg og andre produkter til både indendørs og udendørs dyrkning. Vi er et datterselskab af Felleskjøpet og har omkring 130 medarbejdere i Norden med hovedsæde i Tingsryd og i Berganmoen, Norge. Nelson Garden bliver ved med at vokse, og vi er nu også etablerede i Tyskland og Polen.

Sjælelig, rigelig, dejlig

Et liv med en have handler om mere end blot havearbejde. En have, der vokser og trives, kan give en tilfredsstillelse, der er mindst lige så vigtig. Følelsen af at se den første blomst springe ud eller et tomatfrø spire kan være en nydelse i sig selv. Også stoltheden over at kunne føle, smage og dufte til sin første høst, at sætte blomsten i en vase eller skære tomaten til smørrebrødet. At passe en have kan vække alle vores sanser til live og bidrage til en tilværelse fuld af energi og livsglæde.

Dyrk hvor som helst

Når man forestiller sig en have, tænker de fleste nok på et vidtstrakt sted udendørs. Villagrunden, en grøn oase, et bed med blomster eller en køkkenhave med hjemmedyrkede grøntsager. Men hos Nelson Garden mener vi, at en have kan skabes hvor som helst. På lejlighedens lille altan, i stuen, på køkkenbordet eller endda i garderoben. Ethvert sted, hvor det er muligt at plante, give næring og dyrke et frø i jord eller vand, ser vi som en mulighed for at komme tættere på naturen.

Hos Nelson Garden ønsker vi at tage vores ansvar ved at tilbyde bæredygtigt fremstillede og omhyggeligt testede produkter af høj kvalitet. Vi vil også være en kilde til inspiration, række en hjælpende hånd og fungere som en pålidelig ven. Vi er fast besluttede på at give den støtte og vejledning, der skal til for at virkeliggøre drømmen om egen dyrkning.

Vores ansvar

Vores ansvar

Vi arbejder mere og mere digitalt, samtidig med at vi føler os stadig mere frakoblet naturen. Mange af os bruger det meste af vores tid indendørs, og naturen oplever vi gennem skærmen. Når vi mister koblingen til naturen, mister vi også kontakten med os selv.

Læs mere